Zagadka nr 1 – listopad

Ustalcie:
• O jakich bitwach mowa?
• W którym roku się odbyły?
• Kto dowodził?

1) „Cesarz nadciągnął 24 sierpnia, w dzień św. Bartłomieja. Zbliżył się do grodu od strony, z której się go nie spodziewano w momencie, gdy cały lud w mieście słuchał mszy świętej. Zdobył podgrodzie i rozproszył obozujące tam wojsko. Nie próbował jednakże zdobywać grodu. Zgodził się na pięć dni rozejmu. Sądził, że wobec przewagi militarnej zdoła skłonić przeciwnika do poddania się. Dla poręczenia zawieszenia broni mieszkańcy grodu wydali cesarzowi swoich synów jako zakładników. Bolesław nie zgodził się jednak na kapitulację. Cesarz otoczył gród wałem i rozpoczął szturm, przy czym zamiast zwrócić zakładników, polecił przywiązać ich do maszyn oblężniczych w przekonaniu, że tak, bez krwi rozlewu, otworzy sobie bramy do miasta. Szturm grodu ponawiany był przez wiele dni. Cesarz nękany przez wojów Bolesława, w końcu odstąpił od oblężenia i skierował wojsko w kierunku Wrocławia”

2) „Bitwa to miała miejsce 10 listopada między oddziałami polsko-węgierskimi oraz innymi wojskami koalicji antytureckiej, pod dowództwem króla polskiego i węgierskiego i wojewody siedmiogrodzkiego a wojskami tureckimi pod dowództwem sułtana. Liczebność armii tureckiej trzykrotnie przewyższała siły polskiego króla. Oddział królewski został otoczony i całkowicie zniszczony. W toku walk poległ sam król”

3) „Do bitwy doszło 4 kwietnia. Wojska polskie posiadały przewagę liczebną, jednak spora ich grupa była źle wyposażona i uzbrojona. Na szczęście dowództwo rosyjskie popełniło błąd, rozdzielając siły na dwie części.
W ten sposób zamierzali doprowadzić do oskrzydlenia wojsk polskich.
W praktyce okazało się, że przeciw wojskom polskim ruszyła tylko jedna część wojsk rosyjskich. Generał rosyjski nakazał atak, który zakończył się niepowodzeniem. Następnie uderzyli Polacy i po brawurowym ataku chłopskich kosynierów Rosjanie utracili artylerię i w rezultacie zostali rozbici”

Na Wasze odpowiedzi czekam do dnia 17 listopada (piątek). 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s